POL POINT v Horoměřicích
Vážené sousedky a vážení sousedé,
s radostí Vás informujeme, že se tohoto otevření se zúčastnilo nejen současné vedení obce v čele se starostou Ing. Luboš Langerem a místostarosty Ing. Alešem Sedláčkem a Ivanem Králem, ale i bývalý starosta MVDr. Jan Herčík, CSc. Hlavní slovo a představení POL POINTu v Horoměřicích pak měl brig. gen. JUDr. Václav Kučera, PhD., MBA, který mimo jiné zmínil, že horoměřický POL PONIT je již 70. v ČR a že díky těmto místům, tak může být více policistů v terénu.
K čemu vlastně POL POINT slouží?
POL POINT je inovativní způsob podávání trestních oznámení prostřednictví asistované digitální služby. Přes systém POL POINT lze provést jakékoliv oznámení, které „snese odkladu“. V žádném případě nenahrazuje linku 158 – pokud je občan v tísni, je ohrožen na životě či zdraví, využije standardní linku tísňového volání Policie České republiky – 158.
POL POINT je nový bezobslužný způsob komunikace občana s policií, kdy oznamovatel nemusí čekat na policejním oddělení na příjezd policisty, pokud řeší události v terénu, ale může vyřešit svou záležitost okamžitě – videokonferenčně, prostřednictvím Pol Pointu.
Bezpečná kontaktní místa umožňují občanům vytvářet soukromé prostředí k podání oznámení. Mohou jej využít v případě, že se sami stali obětí trestného činu a výslech na policejní služebně by považovali za druhotnou újmu, nebo chtějí podat oznámení o trestném činu, nebo jiném, protiprávním jednání, o kterém se dozvěděli, nebo se stali svědkem události, pro kterou policejní orgán požaduje vysvětlení. Důvod pro využití kontaktního místa může být pro občana ale i ryze pragmatický, kterým je jeho pohodlí a úspora času.
Policista může bezodkladně provádět příjem oznámení a dokumentovat jej. Virtuální způsob komunikace umožňuje přijmout oznámení z jakéhokoliv místa a přijaté oznámení obratem postoupit příslušnému policejnímu orgánu k dalšímu šetření. Občan, který oznámení podává, nemusí nic podepisovat, protože průběh celého výslechu se nahrává a nahrávka se přikládá ke spisu.
Projekt také snižuje administrativní zátěž policistů v přímém výkonu a naopak zvyšuje jejich operativnost, flexibilitu a ve svém důsledku zrychluje reakce policie na aktuální problém občanů.
Tato asistovaná digitální služba je ale budována jako soubor tří základních způsobů komunikace podle místa, odkud občan s policií komunikuje.
JAK SYSTÉM POL POINT FUNGUJE
- občan zazvoní na zvonek označený POL POINT.
- je vpuštěn do zabezpečené místnosti (kdykoliv ji může opustit, dovnitř se za ním nikdo nedostane).
- okamžitě s ním naváže kontakt policista prostřednictvím videokonference z oddělení příjmu trestních oznámení, které je k tomuto účelu zřízeno na KŘP Středočeského kraje.
- lze oznámit jakékoli protiprávní jednání.
- z průběhu oznámení či výslechu se pořizuje nahrávka, která se přikládá ke spisu; není nutné nic podepisovat.
- POL POINT NENAHRAZUJE LINKU 158 - v případě ohrožení života či zdraví je nutné bezodkladně kontaktovat linku 158.
Ve videu naleznete informaci, k čemu lze POL POINT využít.
S přispěním mjr. Mgr. Vlasty Suchánkové Václav Liška
mjr. Mgr. Vlasta Suchánková
Datum poslední aktualizace: 13. 3. 2024 14:03