Vánoční strom (stromy) v obci

Vánoční strom (stromy) v obci 2

Jak, že to letos bude s vánočním stromem? Kam je možno přijít si s dětmi zazpívat, přinést ozdoby?

V obci se v posledních dvou letech rozsvěcely stromy dva. Jeden v areálu školy, kde již z kapacitních důvodů nebylo možné konat společenskou, s tím spojenou, akci. Druhé místo jsme zřídili ve statku, právě proto, že tam bylo možné se potkat a v případě špatného počasí se i schovat pod střechou. Postavili jsme pódium, byl tam drobný jarmark, charitativní sbírka. Vystupovaly děti, zpívalo se.

Letos se nám situace zkomplikovala a bylo jasné, že společné rozsvěcení nebude. Do statku jsme převezli smrk, který jsme museli porazit u studánky, protože jeho kořeny ohrožovaly její vyzděnou podzemní část. Přišlo nám pěkné, že vyrostl tady a že jsme pro něj našli využití. Byl ozdobený, zatím jen prostě. Světly, která jsme měli z minulých let a jedním novým řetězem, který jsme dostali darem. Ozdoben byl pro účely adventního přání, které jsme natočili a v přímém přenosu i vysílali. Nemohli jsme a ani, vzhledem k situaci, nechtěli pořádat veřejné setkání. Zrušeny budou, bohužel, i s ostatní adventní a vánoční kulturní akce, které jsme plánovali.

U smrku u školy se ukázalo, že instalované osvětlení, které je na stromu trvale, je poškozené. Začaly vypadávat pojistky, bylo ohrožené veřejné osvětlení, ze kterého je strom napájený. Oprava nebyla možná, pouze výměna kabeláže. Další rána přišla s dendrologickým průzkumem, který jsme obdrželi. Strom není v dobré kondici a stabilitě.

Našli jsme alternativní řešení. Smrk v centru v parku naproti úřadu. Je na soukromém pozemku, který spravuje SVJ. Se svolením vlastníků zde bude oficiální vánoční strom, který rozsvítíme během týdne.

Smrk ve statku dozdobíme a budeme rádi, když ho s rodinami nebo v malých skupinkách navštívíte. Minulý rok to fungovalo tak, že spoustu z nás ke stromu chodilo, zdobilo si ho a radovali se u něj. Doufáme, že se tak bude dít i letos. Areál je otevřený denně do 22. hodin.

Malý vánoční dárek pro děti u stromu ve statku přeci jen naleznete. Bude to malá dřevěná rampa pro koloběžky a skateboardy. Už se začala stavět.

Krásný předvánoční čas.

Datum vložení: 2. 12. 2020 21:10