Podpora a poděkování

vyjádření pana starosty k situaci na Ukrajině

Dámy a pánové, milí spoluobčané Horoměřic.

Pokaždé, když už to vypadá, že se blíží lepší časy a teď mám na mysli to, že virus Covidu slábne, že si užijeme jaro a léto bez proticovidových opatření, že se vše vrátí k normálu, tak již 11 den, tedy v době kdy tyto řádky píši nedaleko od nás zuří válka, jejíž důsledky pocítíme všichni.

Nejde jen o hrozné tragédie lidí, kteří jsou přímo zasaženi válkou, a kteří umírají v boji o svou svobodu a nechtějí se podvolit agresi, ale i těch kteří si zabalili jen to nejnutnější, většinou malý batůžek na záda, své děti, zvířata a utíkají před nesmyslnými bombami, raketami a ruskými vojáky.

Mluvil jsem s prvními, kteří se k nám do Horoměřic dostali z Kyjeva po 19 hodinách cesty vlakem bez jídla a pití s malými dětmi bez zavazadel, které museli nechat doma, aby bylo místo ve vlaku…

Prosím, zamysleme se nad tím, co bychom si vzali s sebou, kdybychom byli v jejich situaci? Myslím, že v takovýchto chvílích přehodnocujeme míry hodnot, a že život a životy našich blízkých jsou vysoko nad materiálnem, kterým jsme obklopeni.

Kdoví jak dlouho Ukrajina vydrží a kolik uprchlíků bude potřebovat naši pomoc. Otevřeli jsme svá srdce a každý den vidím, jak se čím dál víc našich spoluobčanů zapojuje do pomoci těm, kteří to opravdu moc potřebují. Vám všem děkuji a jsem hrdý, že bydlím v Horoměřicích mezi tak báječnými lidmi.

Všem ještě jednou moc děkuji a vážím si toho.

Musím stejně jako v boji s Covidem, tak i s pomocí uprchlíkům vyzdvihnout naše hasiče a místní obecní policii, kteří ve spolupráci s Obecním úřadem vše organizují a sami i se svými kamarády jsou zapojeni do vybudování provizorního ubytování v jídelně našeho statku, kde je pro potřebné i sbírka oblečení, bot a věcí denní potřeby, které si nemohli přivézt. Děkuji dobrovolníkům za připravení a vyčištění prostor a utřídění darů.

Děkuji rovněž těm, kteří nabídli ubytování, stravu a své domovy, aby se příchozí maminky s dětmi cítili jako lidé a lépe zvládali to, co musí prožívat.

Moc si přeji, aby toto vše již bylo za námi, aby nesmyslná válka co nejdříve skončila a my se všichni mohli těšit z nadcházejícího léta.

Váš starosta, Jan Herčík

Fotografie 1